Załóż bezpłatne konto

Przesyłka niestandardowa cennik

Przesyłka niestandardowaWiększość paczek przewożonych przez kurierów mieści się w ustalonych przez firmy kurierskie wymiarach, kształcie, wadze oraz innych wytycznych. Każdy przewoźnik ma swoje wewnętrzne specyfikacje i jeśli nie chcemy dopłacać do przesyłki, warto dokładnie się z nimi zapoznać. Przesyłka niestandardowa to ta, która w jakimkolwiek stopniu przekracza któryś z parametrów. W tym katalogu mieszczą się na przykład paczki o cylindrycznym, okrągłym, owalnym lub nieregularnym kształcie. Poza tym bardzo ważnym kryterium jest również delikatna zawartość oraz wysyłanie takich rzeczy, które nie mogą trafić na automatyczną sortownię, a cały proces ich obsługi musi się odbyć ręcznie. Warto więc sprawdzić, czy firma kurierska obsługuje w ogóle przewóz przesyłek niesortowalnych i oczywiście, ile będziemy musieli do usługi dopłacić.

Pierwszym najważniejszym kryterium będą oczywiście maksymalne wymiary paczki określone przez firmę kurierską oraz waga, która zazwyczaj jest określana do 30 lub 31,5 kilogramów. Poza tym niezwykle ważny jest sposób zapakowania. Za niesortowalną zostanie uznana ta paczka, której opakowanie uniemożliwia zsuwanie się przesyłki – to znaczy różnego rodzaju folie czy gumy oraz ta, która ma specjalne oznakowanie typu „Góra/dół” lub „Uwaga szkło”. Trzeba pamiętać, że także luźna, ciężka zawartość lub płyny mogą spowodować, że przesyłka będzie musiała być zgłoszona jako niestandardowa.

Kolejną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, wysyłając przesyłkę kurierską, jest stosunek wagi do wymiarów paczki. Duża i lekka zostanie wyceniona według wagi gabarytowej, która będzie większa od rzeczywistej. Każda z firm kurierskich ustala swoje własne kryteria, w jakich muszą zmieścić się przesyłki, by być uznane za standardowe. Każde przekroczenie powoduje, że paczka staje się niesortowalna, a co za tym idzie zostanie do niej doliczona dodatkowa opłata, która u różnych przewoźników wygląda inaczej. Kurier DHL doliczy do paczki do 31,5 kilogramów 55 złotych. Do tej, która mieści się w widełkach 31,5-50 kg, dopłacić trzeba 200 zł. Kurier DPD dodatkowo pobiera opłatę 35 zł niezależnie od wagi paczki, analogicznie przewoźnik UPS w opcji standardowej będzie droższy o 65 zł. Koszt niestendardu u przewoźnika Fedex wynosi 100% ceny nadania przesyłki, natomiast kurier Inpost doliczy 30 zł.

Skorzystaj z wyceny przesyłki specjalnej

 

Zobacz też:

Przesyłka niestandardowa Geis

Przesyłka niestandardowa DHL

Przesyłka niestandardowa UPS