Załóż bezpłatne konto

Towary wyłączone z transportu - kurier DPD

 

Towary wyłączone z transportu - kurier DPDWiele osób z listą przedmiotów zabronionych w transporcie spotyka się dopiero wtedy, gdy chce nadać problematyczną paczkę i ma wątpliwości, czy daną rzecz można wysłać. Ze względu na szereg przepisów i rozporządzeń, które obowiązują na terenie Polski, Unii oraz innych krajów, względów fitosanitarnych i wewnętrznej polityki DPD istnieje cały szereg towarów objętych restrykcjami, których kurier nie przywiezie. Co istotne, warto pamiętać, że przewoźnik może odmówić przyjęcia podejrzanej paczki, komisyjnie ją zniszczyć, jeśli zawiera przedmioty zabronione. Oczywiście nie każda przesyłka jest kontrolowana, ale nie opłaca się ryzykować ze względu na konsekwencje i zagrożenie dla życia oraz zdrowia kuriera oraz bezpieczeństwa innych paczek.

Czego nie wolno wysyłać kurierem DPD?

W transporcie międzynarodowym zabronione są towary takie jak alkohol czy też inne środki zmieniające świadomość. Nielegalne jest również przewożenie broni oraz amunicji oraz cennych przedmiotów zarówno w postaci gotówki, jak i materiałów szlachetnych czy też drogocennych kamieni. W tej samej kategorii towarów zakazanych mieszczą się dzieła sztuki czy też antyki i to w każdej postaci. Przepisy fitosanitarne konsekwentnie regulują zakaz przewożenia żywności, towarów łatwo psujących się oraz szczątków ludzkich czy też na przykład futer.

Co to są rzeczy niebezpieczne w transporcie?

towary zabronione w transporcie międzynarodowymDefinicja towarów objętych restrykcjami jest dość szeroka, ale pewnego rodzaju kluczem do jej podsumowania jest wartość przesyłki oraz jej niebezpieczna na zdrowia zawartość. Poza tym w wielu krajach nie wolno przesyłać przedmiotów zabronionych przez prawo, czyli różnego rodzaju publikacji czy też materiałów audiowizualnych. Żeby dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące na danym terenie, warto poprosić przewoźnika o pomoc. Poza tym że restrykcje obejmują towary niebezpieczne z akcyzą, to mamy do czynienia również z ograniczeniem ich ilości. W tym wypadku można na przykład przesłać niewielką ilość w ramach prezentu czy też firmowego gadżetu o ile oczywiście wewnętrzne przepisy danego kraju dają taką możliwość. Podobne ograniczenia będą dotyczyć również transportu leków, kosmetyków oraz farmaceutyków i innych próbek medycznych.

Bezwzględnie zabronione w transporcie krajowym i międzynarodowym są wyżej wymienione towary niebezpieczne, ale również przesyłki z wystającymi ostrymi końcówkami oraz te, które mogą uszkodzić lub zabrudzić inne paczki. W tym katalogu mieszczą się również części samochodowe oraz substancje żrące i łatwopalne.

Lista towarów zabronionych u kuriera DPD

 • Części samochodowe - zderzaki, maski, drzwi, klapy oraz inne duże gabarytowo części karoserii; 
 • Silniki i skrzynie biegów na paletach
 • Rośliny i zwierzęta żywe oraz zwłoki, szczątki ludzkie lub zwierzęce; 
 • Gotówka, antyki, dzieła sztuki, kamienie i metale szlachetne; 
 • Biżuteria, zegarki oraz przedmioty wykonane z metali szlachetnych; 
 • Towary nielegalne;  
 • Tytoń i wyroby tytoniowe; 
 • Towary niebezpieczne; 
 • Pełna broń palna, amunicja i materiały wybuchowe; 
 • Części broni palnej; 
 • Imitacje i repliki broni palnej, elementów wybuchowych lub amunicji; 
 • Broń pneumatyczna oraz wiatrówki; 
 • Przesyłki w opakowaniu mogącym zabrudzić lub w inny sposób uszkodzić inne przesyłki;

 

Masz więcej pytań? Sprawdź odpowiedzi na Najczęściej zadawane pytania o tanie przesyłki kurierskie

 

Zobacz również: 

Towary wyłączone z transportu - kurier TNT

Towary wyłączone z transportu - kurier Geis

Towary wyłączone z transportu - kurier DHL

Towary wyłączone z transportu - kurier UPS