Załóż bezpłatne konto

Paczka niestandardowa wymiary

Przesyłka niestandardowaWiększość nadawanych przesyłek mieści się w określonych przez firmy kurierskie parametrach. Wśród tych najważniejszych będzie waga, wymiary oraz kształt opakowania i jego rodzaj. Każdy z przewoźników w tych zakresach ma swoje wewnętrzne przepisy oraz nalicza inne opłaty za nadanie niestandardowych przesyłek.

Przesyłka niestandardowa to taka, która wykracza poza ustalone parametry oraz wymaga szczególnej obsługi podczas transportu. Najczęściej są to wymiary przekraczające długość lub też obwód zalecane przez kurierów, nieregularny kształt, ciężar również zależny od wymagań przewoźnika oraz rodzaj opakowania, który uniemożliwia automatyczne sortowanie oraz wszelkie wystające elementy, które mogą uszkodzić przesyłki.

Warto zwrócić uwagę, że o ile wymagania w zakresie wagi, zawartości, kształtu czy rodzaju opakowania są u wszystkich firm podobne, to okazuje się, że zróżnicowane są ograniczenia odnośnie długości. Paczka standardowa DHL będzie miała maksymalną do 120 cm, a kurier UPS przyjmie tę do 122 cm, a kurier DPD nawet do 175 cm. Kurierem Geis prześlemy karton o długości do 200 cm.

Za niestandardową w kontekście wymiarów będzie uznana ta przesyłka, której pozostałe boki przekroczą również określone wymiary. W DHL nie mogą być one dłuższe niż 60 cm, w UPS natomiast drugi najdłuższy bok powinien mieć do 76 cm. Kurier Geis zaleca następujące parametry boków – do 80 i 60 cm.

Poza tym firmy kurierskie biorą pod uwagę sumę boków, którą obliczają według różnych wzorów. Kurier DPD i DHL sumują długości boków (a+b+c) i u tego pierwszego przewoźnika nie może być ona większa niż 240 cm, a u drugiego 300 cm. Inni kurierzy stosują wzór a+2xb+2xc i określają wskaźniki maksymalne. W UPS jest to 330 cm, a w Geis 300 cm.

 

Nadaj przesyłkę niestandardową

 

Zobacz też:

Firmy kurierskie

Przesyłka niestandardowa cennik

Przesyłka niestandardowa Geis